Wybór zapachu perfum nie jest przypadkowy, często określa naszą osobowość i odzwierciedla nasze emocje.
Sztuka tworzenia perfum zyskała nomenklaturę zaczerpniętą z muzyki – nuty, akordy i kompozycje to wyrażenia stosowane do określania ich charakteru.
Na świecie jest kilkadziesiąt tysięcy perfumiarzy i to oni są odpowiedzialni za tworzenie kompozycji zapachowych. Są to ludzie o specjalnych predyspozycjach, cechują się zdolnością psychiczną zwaną wyobraźnią zapachową i są w stanie zapamiętać większą ilość woni, co określa się pamięcią olfaktoryczną.
Każdy flakonik perfum stanowi małe dzieło sztuki i skrywa w sobie od kilku do kilkunastu różnych aromatów. Odpowiednio skomponowane perfumy po kolei, w ściśle określonych odstępach czasu, odkrywają przed nami pełnię zamkniętych w nich woni.
Najważniejszym elementem przy produkcji perfum są odpowiednio dobrane składniki, a także specjalne receptury. Perfumy to nic innego, jak roztwory substancji zapachowych (naturalnych lub syntetycznych), alkohol etylowy oraz utrwalacze zapachu.
Najtrudniejszym etapem podczas tworzenia perfum jest bez wątpienia komponowanie zapachów.
Czym są nuty zapachowe?
Każdy flakon perfum nosi w sobie trzy nuty zapachowe, a każda z nut rozwija się w kontakcie z naszą skórą.
Tuż po aplikacji perfum najpierw wyczuwamy nutę głowy, która następnie przechodzi przez nutę serca, na samym końcu pojawia się podstawa zapachu, czyli nuta bazy.
Czym charakteryzują się poszczególne nuty zapachowe?
Nuta głowy jest wyczuwalna tuż po otwarciu buteleczki. Zwykle stanowi ją kompozycja zapachów lekkich i odświeżających – kwiatów lub owoców cytrusowych. Ich zapach pozostaje na skórze stosunkowo krótko. Możemy delektować się nim przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut.
Nuta serca spaja pozostałe dwie, jest łącznikiem, choć jej zapach także wyczuwamy dość wyraźnie. Pierwsze wonie nuty serca pojawią się już w około 10 minut od aplikacji perfum. Z czasem staną się wyraźniejsze, a po około dwóch godzinach ustąpią pola nucie bazy.
W nucie serca wyczuwalne są zapachy korzenne, kwiatowe, czasem skóra, tytoń lub drewno. Nadają one kompozycji charakteru i wyrazistości.
Nuta bazy (głębi, podstawy) decyduje o charakterze perfum. Jako, że nuta bazowa ma największą trwałość – jej aromat ulatnia się bardzo powoli i może utrzymywać się na skórze nawet do kilkunastu godzin, decyduje więc o trwałości perfum.
W skład nuty bazy wchodzą zapachy takie jak piżmo, ambra, leśne żywice, drewno, wanilia i przyprawy korzenne. Do tej kompozycji dodawane są najczęściej substancje wzmacniające i utrwalające zapach.
Czasem można być zaskoczonym gdy okaże się, że nasze perfumy mogą na naszej skórze pachnieć zupełnie inaczej niż w chwili zakupu!
Ciekawostka! W procesie tworzenia nowego zapachu, to właśnie nutę bazy komponuje się jako pierwszą.
Omówienie podstawowych nut zapachowych.
Cytrusy.
Cytrusy nadają perfumom świeżości, pobudzenia i ubogacają górne nuty zapachu. Pomagają oczyścić umysł i poczuć radość i optymizm, tworzą atmosferę elegancji i czystości. Cytrusy są stałymi towarzyszami nut kwiatowych i żywicznych perfum orientalnych, a także pełnią rolę dodatku do klasycznych nut owocowych, tną cukier i nadają zapachom cierpkości.
Nuty cytrusowe przełamują słodycz zapachów i dodają kompozycji odrobiny przyjemnej cierpkości. Nuty cytrusowe przede wszystkim można odnaleźć wśród zapachów typowo sportowych czy unisex.
Owoce, warzywa, orzechy.
Rola owoców i warzyw w perfumach waha się od odżywczej i soczystej po stęchłą i tajemniczą.
Owoce i warzywa z reguły nadają perfumom subtelny, odświeżający aromat. Owoce stały się podstawowym składnikiem perfum z kategorii kwiatowo – owocowych.
Kwiaty.
Większość zapachów kwiatów pochodzi z naturalnych źródeł, np. róża i jaśmin są niezwykle cenione za ich niepowtarzalne esencje. W sposób naturalny pozyskiwana jest również tuberoza, lawenda, nieśmiertelnik, ylang ylang, czy nagietek.
Kwiaty nadają perfumom romantyzmu i łagodzą siłę cięższych składników, takich jak żywice i nuty balsamiczne. Naturalne ekstrakty kwiatowe działają również na psychikę - w aromaterapii zapewniają duchowe uniesienie.
Nuty kwiatowe z łatwością łączą się z większością kompozycji od lekkich, dziewczęcych woni, przyjemnych wód kolońskich, po mocne i intensywne zapachy orientalne.
Dzięki zastosowaniu nut kwiatowych perfumy stają się bardziej zmysłowe, ciepłe, a ciężkie kompozycje nabierają lekkości. Najwięcej woni kwiatowych stosuje się przy produkcji zapachów dla kobiet. Najczęściej wykorzystywane nuty kwiatowe to: kwiat pomarańczy, róża, jaśmin, gardenia, fiołek, konwalia, ylang-ylang.
Białe kwiaty.
Mianem białych kwiatów określamy jaśmin, kwiat pomarańczy, gardenię, tuberozę, czy plumerię.
Białe kwiaty posiadają najbardziej narkotyczny zapach spośród wszystkich kwiatów: soczysty, bogaty i odurzający, będący kodem kobiecości każdego zapachu, którego są składnikiem.
Zieleń, zioła, paproć (fougere).
Mianem „zieleni” określamy liście i świeżo ścięte trawy. W tej kategorii znajdziemy również niektóre z klasycznych esencji, takie jak galbanum, które jest żywicą jednej z wysokich traw, charakteryzującą się przeraźliwie gorzkim, zielonym zapachem.
Zioła według klasyfikacji perfumiarzy należą do nut aromatycznych. Są wśród nich zioła znane z kuchni, takie jak rozmaryn, tymianek, mięta, estragon, majeranek, koper włoski, bazylia, szałwia i anyż.
Zapachy „fougere” zawdzięczają swą nazwę francuskiemu słowu oznaczającemu paproć. Typ „fougere” oznacza akord lawendy, mchu dębowego i kumaryny, które w połączeniu ze sobą tworzą tajemniczą nutę zielonego, wilgotnego lasu.
Perfumy „fougere” imitują ziemisty, mokry, ciemny zapach lasu. Perfumy aromatyczno - fougere, w połączeniu z ziołami i przyprawami, należą do najbardziej rozpowszechnionych zapachów dla mężczyzn.
Przyprawy.
Dzieli się je na dwie zasadnicze grupy, na przyprawy chłodne i gorące.
Przyprawy chłodne to takie, które długo wybrzmiewają w zapachu, są to kardamon, kolendra czy kminek. Przyprawy gorące, odznaczają się krótkim czasem działania, i do tej grupy należy na przykład cynamon.
Przyprawy najczęściej są składnikami zapachów należących do kategorii orientalnych, skórzanych, szyprowych, drewnianych i cytrusowych.
Nuty słodkie i gourmand.
Zapachy gourmand, oparte są przede wszystkim na wanilii, odtwarzają aromat jedzenia, przede wszystkim słodyczy i deserów, począwszy od prostej czekolady, karmelu, po wyszukane smaki, jak creme brulee, czy nugat.
Drzewa i mchy.
Są podstawą kompozycji, ubogacają i wydobywają głębię z pozostałych składników.
Profil zapachu drzewnego może być różny i unikalny dla każdego z drzew. Niektóre z nich mogą być smoliste, fenolowe, jak drzewo gwajakowe. Inne, jak cedr, są surowe. Jeszcze inne są kremowe, mleczne, miękkie, jak drzewo sandałowe. Kolejną grupą są drzewa tak wyjątkowe, że potrafią całkowicie zdominować i zmienić charakter kompozycji. Należy do nich drzewo agarowe, a dokładniej oud, będący produktem walki drzew Aquillaria z grzybami. Do wyjątkowych drzew należą również kojarzące się z lasem sosna i jodła.
Wetyweria (trawa) i paczula (krzew) są interesującymi wyjątkami w grupie nut drzewnych. Profil zapachowy obu tych roślin każe je klasyfikować jako drzewa. Nuty drzewne dominują w perfumach dla mężczyzn, jednak są one również nieodłącznym składnikiem perfum dla kobiet i unisex. Praktycznie nie występują perfumy, które nie miałyby w składzie przynajmniej pojedynczej nuty drzewnej.
Mchy stanowią podgrupę dla kategorii nut drzewnych. Profil zapachowy mchów jest nie do zastąpienia.
Mchy mają lekko gorzki, głęboki, mroczny zapach, imitujący woń jesiennej, leśnej ściółki.
Żywice i balsamy.
Należą do jednych z najstarszych komponentów perfum i z reguły wchodzą w skład zapachów o charakterze orientalnym.
Do łagodnych, balsamicznych składników należy wanilia, benzoes, balsam peruwiański, oraz balsam Tolu, podobny do tego z Peru, ale nieco słodszy i świeższy. Są to delikatne nuty, zwiększające trwałość składników pochodzenia roślinnego.
Z kolei do balsamicznych nut pochodzenia żywicznego należy opoponax, żywica olibanowa (frankincense), mirra, elemi i styrax. Te składniki są cięższe, głębsze, nadają kompozycjom lotności i oryginalności.
Piżmo, ambra, nuty zwierzęce.
Zapach piżma jest jednym z najcenniejszych składników perfum.
Zapach piżmowy przez wielu jest określany jako ciepły, zmysłowy i balsamiczny. Perfumy z piżmem są uznawane za najbardziej sensualne zapachy na świecie – uwodzą i kuszą płeć przeciwną.
Piżmo w świecie perfum uchodzi za słowo o magicznej mocy.
Ambra – Zapach ambry nadaje perfumom zmysłowy charakter, ale także wzmacnia woń, by dłużej się utrzymywała.
Ambra jest połączeniem żywic tworzących ciepły, słodkawy, głęboki zapach, wykorzystywany w kompozycjach orientalnych.
Napoje i alkohole.
Perfumy często naśladują zapach popularnych trunków, począwszy od szampana i karmelizowanego zapachu Coca-Coli, po tropikalny czar Pina Colday i kremową filiżankę cappuccino.
Czym są akordy perfum?
Akordy tworzone są przez różne związki zapachowe (zarówno chemiczne, jak i naturalne), tworząc również nuty (głowy, serca i podstawy), dzięki którym określamy główne aromaty wyczuwane po rozwijaniu się zapachu. Wspólnie – akordy i nuty tworzą kompozycję zapachową, na którą składa się bardzo wiele poszczególnych składników.
Akord bazowy – składa się ze związków, które są najwolniej uwalniane do powietrza, ale mają decydujący wpływ na charakter danej kompozycji. Substancje, które tutaj znajdziemy to na przykład: ambra, piżmo, żywice leśne i cywet.
Akord średni – zawiera związki zapachowe, które łączą akord bazowy i nutę głowy, dzięki czemu nie są odczuwane jako dwa odrębne zapachy, a idealna mieszanka. Odnajdziemy w nim głównie zapachy kwiatowe i korzenne.
Akord wysoki – kryją się w nim związki, które z jednej strony są najbardziej intensywne w zapachu, ale i najbardziej lotne. Wyczuwa się je od razu po otwarciu flakonika, dlatego to akord wysoki ma największy wpływ na decyzję o zakupie. Najczęściej jest świeży i lekki, a w jego skład wchodzą głównie cytrusy i inne owoce oraz zioła.
Kompozycje perfum.
Są tworzone przez mieszaninę olejków i środków wzmacniających, które są dobierane przez zawodowych perfumiarzy. Kompozycje perfum są strzeżoną przez firmy tajemnicą, czasami również są opatentowane jako swoisty znak towarowy. Ich tworzenie to sztuka. Kompozycje perfum to zbiór akordów i nut, złożonych przez wiele składników. Kompozycja perfum decyduje o ich charakterze, stanowi ich istotę i to, co odróżnia ich zapach od innych.
Rodzaje kompozycji perfum.
Z zapachem wiodącym – to kompozycje, które we wszystkich trzech akordach zawierają część składników o zbliżonym zapachu.
Rymowane – w nich można odnaleźć dwa lub więcej podobnie pachnących składników w akordzie bazowym i wysokim, ale nie ma ich w akordzie średnim.
Kontrastowe – kompozycje najtrudniejsze do utworzenia i najbardziej oryginalne, w których nie ma powtarzających się składników, a te które je tworzą silnie ze sobą kontrastują. Są również niwelowane i uzupełniane składnikami neutralnymi.

Źródło:
https://www.perfumeria-euforia.pl/blog/rodzaje-zapachow-damskich
https://www.perfumeria-euforia.pl/blog/nuty-zapachowe-perfum
https://perfumy.pl/Najpopularniejsze-skladniki-perfum-blog-pol-1580301892.html
https://przemyslkosmetyczny.pl
/artykul/produkcja-perfum-co-sie-za-nia-kryje
https://perfumy.pl/Jak-powstaja-perfumy-blog-pol-1525431184.html
https://blog.tagomago.pl/nuty-akordy-i-kompozycje-zapachowe-perfum-wszystko-co-musisz-wiedziec-czesc-ii/
https://www.fragrantica.pl/nuty/
https://politech.pl/blog/architektura-idealnego-zapachu-slow-o-nutach-zapachowych/
https://www.multiperfumeria.pl/Grupy-zapachowe-cinfo-pol-83.html
https://www.trustedcosmetics.pl/
encyklopedia-przypraw-stosowanych-w-perfumach/
https://www.multiperfumeria.pl
/Skladniki-perfum-i-ich-dzialanie-cinfo-pol-84.html
https://blog.tagomago.pl/jaki-to-zapach-pizmowy-skladniki-perfum/